Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Uzmanı ve Danışmanlığı Ne İş Yapar?

Sosyal medya pazarlama, sosyal medya şirketi, sosyal medya uzmanı, sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklam verme

Sosyal medya, internetin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren bir kavramdır. İnternetin ve teknolojinin insan hayatında önemli bir yere sahip olması ile birlikte sosyal medya kişiler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Sosyal medya, kişilerin birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan dijital medya kanallarıdır. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya kanalları günümüzde kişiler tarafından en fazla tercih edilen kanallardır. Sosyal medya hem kişisel amaçlar hem de ticari amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Firmaların ticari amaçlar ile sosyal medyayı kullanmaları doğrultusunda sosyal medya yönetimi ve sosyal medya pazarlama kavramları meydana gelir. Söz konusu kavramlar firma ve markaların sosyal medya hesaplarının profesyonel ve hedef kitlenin beklentileri doğrultusunda yönetilmesini ifade etmektedir. Peki, sosyal medya yönetimi kapsamında hizmet veren sosyal medya danışmanlarının görevleri nelerdir?

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri

Sosyal medya uzmanının çeşitli görevleri vardır. Söz konusu sosyal medya uzmanının görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabilmemiz mümkündür.

  • Sosyal medya danışmanı marka ve ürünlerin sosyal medyada ki yönetimlerini sağlayarak hedef kitleleri ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar.
  • İşletmelerin dijital pazarlama, müşteri ilişkileri ve çeşitli iletişim stratejileri bağlamında sosyal medya da işletmelerin faaliyet göstermelerini sağlar.
  • Sosyal medya da firmaların bilinirliğini sağlar ve müşteri elde etmek için çeşitli sosyal medya stratejileri oluşturur.
  • Oluşturduğu sosyal medya stratejileri kapsamında firmaların sosyal medya hesaplarında gönderi paylaşımı yapmaktadır.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal medya reklam verme, sosyal medya pazarlama ve yönetiminin profesyonel bir şekilde yapılması firmaların hedef kitlelerine çok daha kolay ve professyonel bir şekilde ulaşmasını sağlar. Firma sosyal medya hesaplarının kişisel hesaplar gibi kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde hedef kitlenin gözünde firmanın sıradan ve güvenilir olmayan bir görüntüsü oluşur. Bunun yanı sıra hedef kitlenin hangi mecraları kullanıldığı ve nelerin dikkatini çektiği sosyal medya yönetimi ile öğrenilerek bu doğrultuda stratejileri oluşturulur.