İnternette gezinirken karşılaştığınız en yabancı kavramlardan bir tanesi nedir dense hiç şüphesiz cevabınız SEO olur. Pek çok insan tarafından CEO ile karıştırılan bu kavram web sitesi sahiplerinin en çok değer verdiği olgular arasında yer alır. Kısaltması SEO olsa da bu kavram aslında Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen işlemler bütününü ifade eder.

Son yıllarda SEO uzmanı, SEO danışmanı gibi kavramların da türediği internet dünyasında Arama Motoru Optimizasyonu ne demek ve neden tercih ediliyor detaylandırmak gerekir. Zira bu kavram web sitesi sahipleri için internetin olmazsa olmazlarından bir tanesi olmayı başarır.

İç SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların internet aramalarında en çok kullandıkları anahtar kelimeleri temel alarak gerçekleştirilen çalışmalarda genellikle Google analizleri kullanılır. Arama motorları arasında en çok tercih edilen ve insanların bir şeyler araştırmak istediklerinde ilk tercih ettikleri arama seçeneği olan Google günlük, haftalık, aylık ve yıllık verilerle analiz edilerek en çok tercih edilen anahtar kelimelerin tespit edilmesi sağlanır.

Seo çalışmalarının iç kısmını oluşturan yapıda anahtar kelime odaklı içerik planlaması gerçekleştirirken site içi ayarların da söz konusu kelimeler bazında gerçekleşmesi başarılı sonuçlar ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Web sitenizi Google sıralamasında ön plana çıkaracak iç seo çalışmalarının kesinlikle dış seo çalışmaları ile desteklenmesi gerekir.

Dış Seo Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Dış seo çalışmaları web sitenizin arama motorlarında daha iyi bir performans sergileyebilmesi adına gerçekleşen reklam çalışmalarına benzetilebilir. Başka web sayfalarında belirli anahtar kelimeler üzerinden sitenize backlink verilmesi web sitenizin daha güvenilir ve tercih edilebilir bir sayfa olduğunu ortaya çıkarır. Bu sayede arama motorları web sitenize daha çok güvendiğinden sıralamalarda üst sıralara çıkmak mümkün olur.

Web siteniz ile ilgili yapacağınız dış seo çalışmalarını referans verme işlemine benzetebiliriz. Aldığınız referanslar ne kadar güçlü sitelerden olursa web sitenizin sergileyeceği performansın da çok daha üst düzey olacağı söylenebilir. Siz de iyi bir performans sergilemek ve SEO konusunda başarılı olmak adına bir SEO uzmanı ile iş birliği yapabilirsiniz.