Sanal pazarlama; dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği dünyamızda pazarlama faaliyetlerinin geleneksel bakış açısı ile değil de modern bakış açıları ile gerçekleştiği bir süreci ifade eder. Marka ve işletmelerin hem çağa ayak uydurmak hem de gelişen teknoloji süreçlerinden maksimum oranda faydalanmak adına tercih ettikleri bu pazarlama süreci maliyet ve emek açısından pek çok avantaj getirirken işletmelerin sürdürülebilirliği açısından büyük artılar sağlar.

Siz de sanal pazarlama süreci ile birlikte işletmesini büyütmeye yönelik adımlar atan bir girişimciyseniz süreç ile ilgili bütün detaylara göz atmalı ve başarınızı daha yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz. Peki, bu amaçla ilerlemek istediğinizde hangi adımları atmanız gerekir?

Sanal Pazarlama Aşamaları

E-pazarlama olarak da bilinen ve internetten satış amacıyla oluşturulmuş platformlarda ürünlerin tüketici ile buluşturulması amacını taşıyan bu pazarlama çeşidinin birkaç aşamada gerçekleştirilebileceğini ifade etmek gerekir. Bu anlamda aşağıdaki adımları takip etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Platform Oluşturma

Sanal pazarlama yapmak isterken öncelikli olarak ürünlerinizi pazarlayacağınız bir platform oluşturmanız gerekir. Çeşitli B2B veya B2C platformlarında üyelik oluşturmak ilk etapta işinize yarasa da kendi markanızı ifade eden bir e-ticaret sitesi pazarlamada daha başarılı sonuçlar verecektir.

Ürün Girişi

E-ticaretin ve sanal pazarlamanın en önemli aşaması ürün girişidir. Ürünlerinizin en doğru ve açıklayıcı şekilde platformlara yüklenmesi ve kişilere sunulması gerekmektedir. Ürünlerinizin açıklayıcı olmaması sanal pazarlama çalışmalarınızın başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olacaktır.

Ürün Açıklamaları

Ürün açıklamalarının mutlaka ürünü açık açık anlatması, ürünün sağladığı faydalara değinmesi ve SEO uyumlu olması gerekmektedir. Ürünlerin fotoğraflarının ve açıklamalarının profesyonel ve ürünü tanıtacak nitelikte olması gerekmektedir. Özellikle fotoğrafların ürünlerin her özelliğini göstermesi ürünlerin satın alınma olasılığını doğrudan etkilemektedir.

Ürünlerinizi ve Firmanızı Tanıtın

E-ticaret ve sanal pazarlama çalışmaları ile ürünlerinizi müşterilerinize ulaştırmak istiyorsanız kesinlikle doğru stratejiler ile pazarlama çalışmalarını gerçekleştirmelisiniz. Google’da ilk sıralarda yer almak için SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sanal pazarlama çalışmalarını tamamlamak ve ürünlerinizi hedef kitlenize duyurmak için sosyal medya kanallarını da kullanabilir ve sosyal medya reklamlarını gerçekleştirebilirsiniz.